Giriş / Kayıt
Menü
Başlangıçlar
Salatalar
Pizzalar
Makarnalar
Sandviçler
Tatlılar
İçecekler
Kampanyalar
Haberler
İletişim
SPRING STREET HİKAYESİ
ITALIAN - AMERICAN PIZZERIA

Lezzetli soslar ve peynirler ile damaklara lezzet cümbüşü yaşatan pizzanın, anavatanı İtalya’dan nasıl çıktığını biliyor musunuz? Domates, mozzarella ve fesleğenin muhteşem uyumu ile İtalyan halkının yüzyıllarca tükettiği pizza, 1889 yılında Kraliçe Margherita’nın pizzayı denemek istemesiyle birlikte halkın sofrasından saray mutfağına transfer olur. Bu yüzden pizzanın çizmede çıktığına ve dünyaya çizmeden, yani İtalya’dan yayıldığına inanılır. Bu inanç doğrudur, ama yayan Kraliçe değil, yönünü yenidünyaya, Amerika’ya çeviren İtalyan halkıdır.

1800’lerin sonunda okyanusu aşıp New York’un Spring Street Bölgesi’ne yerleşen İtalyanlar, “Little Italy”i, yani Küçük İtalya’yı kurarlar. Kasketleri hala başlarındadır.

Yemek bir kültürdür, nereye giderse gitsin insanın peşini bırakmaz. Yeni Amerikalı İtalyanlar için de bu pizzadır. Hamuru hazırlar, küçük toplara ayırır, açar, havada çevirerek inceltirler ve üzerine ellerinin altında ne varsa onu koyarlar… Artık pizzayı tüm dünyaya tattırmanın zamanı gelmiştir ve 1905 yılında Spring Street’te ilk pizzeria böylelikle kurulur.

Amerikalıların pizzayı keşfetmesi uzun sürmez. Damaklarına yerleşen tadın müptelası olur, diğer tatlarla pizzayı birleştirmekte gecikmezler. O küçük hamur yatağı her türlü yeniliğe ve farklılığa açıktır artık. Sonunda ortaya Spring Street Pizzeria çıkar: Biraz İtalya, biraz Amerika olan o muhteşem tat.

Peki, bu tadı ayrıcalıklı kılan nedir? Özel maya ile hazırlanan incecik hamur, ağızda dağılan kabarık kenarlar ve efsane bir lezzete dönüşen peynir ve yoğun sos… Haydi, şimdi siz de “perfetto”, yani “mükemmel” dedirtecek Napoliten Pizza’nın tadına bakmaya hazırlanın. Hem de Napoli’den gelen geleneksel el yapımı olan, döner tabanlı taş fırınla… Sadece 90 saniyede pişen Napoliten Pizzanız ile buluşmaya hazır mısınız?

Spring Street Pizzeria’da sadece pizza var diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Hem İtalyan hem de Amerikan tarzda üretilen pizzaların yanında çorbalardan başlangıçlara, salatalardan makarnalara, tavuk kanatlarından panini sandviçlere ve birbirinden lezzetli ve özel reçeteler ile üretilen tatlılara oldukça zengin bir menü de sizleri bekliyor.

Spring Street Pizzeria sadece karnını doyurmak isteyenleri değil, damaklarında ve ruhlarında unutulmaz deneyimler yaşamak isteyen herkesi bekliyor.

Buon Appetito
Afiyet Olsun